Silne hasła

Silne hasła przy współpracy z internetem to często poruszany temat.

Czy wiesz jak wygenerować bezpieczne, silne hasła? Jak ważne jest to dla Ciebie? Jakie są sposoby ich tworzenia, aby były łatwe do zapamiętania i jednoczesnie bezpieczne, silne hasła ?. …

Silne hasła. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jak duże zagrożenie może spowodować brak silnego hasła. Dobre, silne hasła to jedna z najważniejszych zasad bezpieczeńswa we współczesnym internecie. Stoją one na straży dostępu do naszych kont i aplikacji.

Zagrożenie może dotyczyć nie tylko naszego komputera, konta bankowego czy poczty e-mail ale i osobistych dokumentów czy zdjęć, Facebooka i innych portali oraz wielu innych usług internetowych w tym również i naszego bloga. Szczelne systemy informatyczne i rygorystyczne zasady bezpieczeństwa to za mało. Nie bagatelizuj tego.

Przestępcy dobrze zdają sobie sprawę, że najsłabszym ogniwem w całym łańcuchu zabezpieczeń danych jest człowiek, który często nieumyślnie popełnia podstawowe błędy, wynikające czasem z niewiedzy, a czasem z lenistwa.  Wiele też osób upraszaczając sobie życie jednym hasłem i na dokładkę krótkie i łatwe do zapamietania do wszystkiego stwarza tym wieksze ryzyko i zagrożenie. Jeżeli uważasz że nie masz nic do ukrycia to sie mylisz.

Na barki internautów spada zatem odpowiedzialność za silne hasła aby były trudne do złamania,  oraz przestrzeganie zasad ich ochrony.

silne hasła W jaki sposób możesz wygenerować silne hasła?

 Kilka zasad:

1.     Wybór “losowo” liter i cyfr. Wydaje ci się przypadkowe, ale tylko na pierwszy rzut oka. Liczne badania wykazały, że ludzie nie są bardzo dobrzy w przypadkowych typowaniach – zawsze starają się rozłożyć rzeczy zbyt równomiernie.

2.     Pisanie na klawiaturze z zamkniętymi oczami. Jest to nieco lepiej niż wybranie losowo, ale nadal niewystarczające.

3.     Online losowe generatory hasła. Znacznie lepiej niż w poprzednich dwóch alternatywach, ale mają 2 główne wady. Pierwszym jest możliwość, że wygenerowane hasło może zostać zapisane na stronie internetowej dla szkodliwych celów albo ktoś może podsłuchać i przechwycić wygenerowane hasło. Drugim poważnym problemem jest, jakość generatorów liczb losowych, które często nie są do tego zadania. Wiele z nich są naiwnie wdrożone i dostarczają wiele mniej kombinacji niż teoretycznie możliwe (nie więcej niż dziesiątki lub setki milionów, co nie daje silne hasła).

4.     Dobrym sposobem jest wymyślenie długiego zdania i z każdego wyrazu bierzesz po jednej, dwie, trzy litery. Do budowy takiego zdania wykorzystaj elementy z Twojego życia, które znane są tylko Tobie, co pozwoli Ci je łatwo zapamiętać i jednocześnie zapewni odpowiednią siłę Twojemu hasłu.  np.:      Pierwszym moim psem był kundel koloru rudego, żył 12 lat i nazywał się Rafik.

Zamiast przecinków wstaw wybrane przez ciebie znaki:?,!,$,#, &, * Itd.

Hasło będzie wyglądać tak, jeśli weźmiesz po dwie pierwsze litery: Pimopsbykukoru/ży12lainasiRa?

Hasło będzie wyglądać tak, jeśli weźmiesz po jednej literce:  Pmpbkkr/ż12linsR?

5.    Silne hasła tworzymy: z wszelkich dostępnych z klawiatury znaków czyli cyfr, małych i wielkich liter, znaków przestankowych, innych symboli oraz znaków specjalnych jak np. ! , . / @ # $ + _ – % ^ & * . Stosujemy dowolną wymienność symboli, cyfr i liter ograniczoną tylko naszą wyobraźnią. Silne hasła są jak najdłuższe. Ograniczeni jesteśmy tylko liczbą znaków hasła dopuszczalną przez bank, a im dłuższe hasło tym trudniejsze do złamania. Powinno być trudne do odgadnięcia przez innych.

silne hasłaNIE TWORZYĆ silne hasła z:

 • nazw i zestawów znaków, loginów, cyfr oraz symboli, charakterystycznych dla nas lub naszych bliskich (np. nazwisko, imiona swoje i naszych bliskich, daty urodzenia, numery identyfikacyjne),
 • nazw przedmiotów, czynności, imion, nazwisk i innych słów  – są to najprostsze do złamania hasła.
 • kombinacji samych cyfr; kombinacji samych małych liter; kombinacji cyfr i małych liter.
 • unikać powtarzania tych samych znaków oraz wprowadzania znaków w logicznej sekwencji, np. 123456 albo  abcdefg czy qwerty.

Bardzo ważne: 

 • Nie używaj tego samego hasła w różnych miejscach w internecie! Najsilniejsze hasła powinniśmy stosować tam, gdzie potencjalny włamywacz może wyrządzić najwięcej szkód.
 • Pamiętaj: nigdy nie klikaj w okienko „Zapamiętaj hasło” Wtedy twoje hasło i login są zapamiętywane i haker ma łatwy dostęp.

 

 

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się z innymi na Facebooku i na Google+:

4 komentarze

 1. 18.12.2013

  Poruszyłaś ciekawy i ważny temat. Dodam, że hasła powinno się od czasu do czasu zmieniać. Tak dla zwiększenia bezpieczeństwa.
  Problemem może być zapamiętanie wielu silnych haseł, dlatego polecam zapisanie ich w dowolnym pliku i zaszyfrowanie poprzez program szyfrujący np. Decrypt Files.

  Pozdrawiam,
  Jacek Pastuszko

 2. 17.08.2013

  ciekawy był dla mnie był ten artykuł. Myślę że teraz, zastanowię się nad nowymi rozwiązaniami, w myśl tego artykułu. Dziękuję.

 3. 17.06.2013

  No tak, z tym Rafikiem to super pomysł, tylko co w wypadku, gdy praktycznie na każdej stronie potrzebujesz nowe hasło ?
  Powymyślasz tyle zdań, dla każdej strony inne ?
  A jak to zapamiętać ?
  Każdy pewnie musi powymyślać coś swojego ale podpowiedzi zawarte w tym artykule mogą stanowić bazę do dalszych kombinacji.
  Bardzo dobre i potrzebne podjęcie tematu.

 4. 16.06.2013

  Jadziu poruszyłaś bardzo ciekawy temat. Często popełniałem te błędy o których wspominasz. Efektem tego było ogołocenie mojego konta. Ale mądry Polak po szkodzie. Teraz już staram się zabezpieczać w wszelkie możliwe sposoby. Chodź wiem że hakerzy nie śpią po nocach i tylko kombinują jak nas okraść. Podane przez Ciebie sposoby na utworzenie hasła dają wiele do myślenia. Kombinacja utworzenia hasła z Rafikiem jest super. Sam bym na to nie wpadł.
  Pozdrawiam