Pieniądze szczęścia nie dają…

Pieniądze szczęścia nie dają być może,

lecz kufereczek stóweczek daj Boże…. jak śpiewała Danuta Rinn…

Pieniądze szczęścia nie dają.

To nie prawdziwy banał. Choć zadowolenie z życia to sprawa absolutnie subiektywna, jednak dane socjologiczne wskazują, że to właśnie wysokość dochodów jest kluczowym czynnikiem wpływającym na Nasze Szczęście przez duże S.

Jest bardzo silna zależność między rozwojem gospodarczym kraju a zadowoleniem. Wartość Produktu Krajowego Brutto (PKB)kraju ma kluczowy wpływ na zadowolenie ludzi. Niskie dochody obniżają poziom zadowolenia z życia we wszystkich krajach o niskim poziomie Rozwoju. Dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu zamożności, pieniądze nie wpływają na zadowolenie obywateli.

Może właśnie stąd pochodzi powiedzenie : pieniądze szczęścia nie dają, ale pozwalają wygodnie być nieszczęśliwym.

Ważnym źródłem zadowolenia z życia są także relacje społeczne: rodzina, znajomi oraz wysokość zarobków, poziom zaufania czy system społeczny.

Rozbieżności dochodów (mierzone wskaźnikiem Giniego – 10 stopniowa skala im jest wyższy, tym nierówności w dochodach w danym kraju są większe) są deprymujące społeczeństwo w krajach bogatych a motywujące w krajach biednych i słabo rozwijających się. Nawet dobre relacje rodzinne dające wsparcie w budowie dobrobytu społecznego, nie gwarantują zadowolenia z życia. np. Włochy czy Grecja. Nie da się stworzyć obiektywnego indeksu zadowolenia. Ważne są też: zamożność i wysoki poziom wzajemnego zaufania obywateli, poczucie bezpieczeństwa i przyjazność systemu np. zamożna Skandynawia. Pieniądze są środkiem do zapewnienia zadowolenia z życia. Gdyby państwa skandynawskie nie były tak zamożne, nie mogłyby stworzyć przyjaznego dla obywateli systemu.

Choć w Polsce mamy publiczną służbę zdrowia czy oświatę, lecz ona nie jest na tak wysokim poziomie jak w Szwecji czy Norwegii, więc społeczeństwo jest nie zadowolone.

Żeby zapewnić szczęście, potrzebne są jednak pieniądze. O poziomie naszego zadowolenia z życia decyduje poziom zamożności, i jest on kluczowym czynnikiem szczęścia.

Choć pieniądze szczęścia nie dają, lecz bez nich nie da się żyć.

Dlatego …. Proponuje Tobie ” test wiedzy „ byś mógł zrozumieć, jak możesz w prosty sposób podnieść pieniądze leżące na ulicy…. Możesz poznać sposób na szczęście przez duże S i poznać : sposób na wysokie dochody, wysoki poziom zaufania systemu społecznego, poczucie bezpieczeństwa i przyjazność systemu. Wystarczy się tylko schylić i go podnieść. Polecam. http://jadwigapolaska.pl/kontakt/ Kliknij w obrazek.

take4you

take4you

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się z innymi na Facebooku i na Google+:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *